11/1 -25:

En blommas själ: Om arbetsprocessen med boken

Det är väldigt spännande att montera ihop en sån här bok, men också tungt sedan man hela tiden är på djupet i det undermedvetna. Alla drömmar man tror kan vara intressanta att ha med får renskrivas, och då finns det väldigt många tunga mardrömmar. Jag ser till att det inte blir för många mardrömmar och har alltid ett positivt slut i böckerna.
Att få till en fungerande början och ett fungerande slut, är utmaningar i sig. Hela vägen igenom får man jobba med att få till en naturlig följd och variation. - Teckningar och drömmar skall gå ihop och fungera i följd.
Jag vill inte börja montera materialet före jag är säker på att jag har titeln och framsidan klara. Jag hade det, och även renskrivit de flesta drömmarna, ett bra tag innan, men blev osäker på titeln. Då jag sedan kom fram till att det ändå måste bli den titeln hade jag samlat mera material.
Det har gått längre tid än det brukar sedan förra boken, men det har bara vunnit på det.
Att montera materialet tog en dryg månad. (Förutom annat jobb med det.)
Ett förord och andra texter skall skrivas. Det finns alltid "trösklar" - specifika utmaningar - att ta sig över. Om innehållet är något känslomässigt tungt blir det en tung utmaning.
Det är tallösa val: Vad skall jag skriva om och hur i detalj? Vad bör utelämnas av olika anledningar? Att skriva är heller inte naturligt för mig. Dessutom är det jobbet med sidlayuoten.
Det är värd nåt att man får tittat närmre på saker än man annars skulle ha gjort. Man förstår saker bättre.
Den näst sista drömmen är väldigt intressant, och jag förstod den först då jag renskrev den.
(Jag har med en dröm från förra boken "i repris", för det var något helt väsentligt jag först förstod efter att den boken hade lämnats till tryck.)

Ur boken:
"Att skriva ner en dröm betyder i sig att man tänker efter närmre. När jag nu renskriver drömmarna tänker jag igen närmre efter. Det är ofta saker jag förstår först senare."






En blommas själ svävar upp i himlen







En version av teckningen på bokens framsida.
Ibland när jag tycker en teckning är bra som den är, men vill teckna vidare, skannar jag den först.


Hjärnans självterapi

Carl G Jung, ur förordet:

”The general function of dreams is to try to restore our psychological balance by producing dream material that re-establishes, in a suble way, the total psychic equilibrium.”


Sinéad O’Connor säger i dokumentären Nothing Compares:

”You often hear artists saying that they’re channeling something.
I think actually you’re channeling yourself. Your subconscious is talking to you.”











Se boken på min mobilanpassade hemsida.






Torger Berstad | www.lanterna.nu